CHERRY G80-3000 BLACK SWITCH, Keyboard, Corded, Light Grey, USB/PS2 (QWERTY - UK)
CHERRY G80-3000 BLACK SWITCH, Keyboard, Corded, Light Grey, USB/PS2 (QWERTY - UK) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
The timeless keyboard for high-volume data input and for the most demanding requirements. Durable, reliable and sure switching action. Proven millions of times over. The G80-3000 standard PC keyboard is based on the reliable MX technology with Gold Crosspoint contacts.- Individual keys with Gold Crosspoint contacts (MX technology)
- Codeset 3 support (PS/2 connection only) e.g. for Unix computers
- Perfect key feeling
- High-quality keyboard for outstanding writing performance, fulfilling even the highest demands
- Extremely high service life of individual keys
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Black |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.75 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
| Power consumption | 15 mA |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 935 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 470 x 195 x 44 mm |
| Packaging data | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Package weight | 1.15 kg |
| User guide | Yes |
| Package width | 500 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




