CHERRY | SKU:
G80-3000LSCDE-0
CHERRY G80-3000 keyboard USB QWERTZ German Grey
€124.36
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
CHERRY G80-3000 keyboard USB QWERTZ German Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
CHERRY G80-3000, Full-size (100%), Wired, USB, Mechanical, QWERTZ, Grey
Description
CHERRY G80-3000. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard layout: QWERTZ, Keyboard number of keys: 105. Cable length: 1.75 m. Recommended usage: Universal. Product colour: GreySpecifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Blue |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Internal | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.75 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 1.75 m |
| Power | |
| Power consumption | 15 mA |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | cURus, VDE GS, c-tick, VCCI, CE, FCC, BSMI |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| User guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 935 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 470 x 195 x 44 mm |
| Packaging data | |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Package weight | 1.15 kg |
| User guide | Yes |
| Package width | 500 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features | |
| Internal | No |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Master (outer) cases per pallet | 2 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




