Cisco | SKU:
CB-M12-M12-MMF10M=
Sold out
21% off
Cisco CB-M12-M12-MMF10M= InfiniBand/fibre optic cable 10 m MPO Aqua colour
€1,018.64
€1,281.37
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cisco CB-M12-M12-MMF10M= InfiniBand/fibre optic cable 10 m MPO Aqua colour is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Cable, MP012-MP012, Trunk Cable, TYPE B, MMF, OM4, 10m
Cisco fiber optic cable assemblies are essential components of data center networks, facilitating high-speed data transmission, ensuring reliable connectivity, offering flexibility and scalability, maintaining signal integrity, and enabling rapid network deployment.
Description
To support Patch Panel Connectivity, Cisco is introducing multiple cable configurations to enable customer transition to different data rates:Cisco fiber optic cable assemblies are essential components of data center networks, facilitating high-speed data transmission, ensuring reliable connectivity, offering flexibility and scalability, maintaining signal integrity, and enabling rapid network deployment.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
