Cisco QSFP-100G-FR-S= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s 1310 nm
Cisco QSFP-100G-FR-S= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s 1310 nm is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
The Cisco 100GBASE Quad Small Form-Factor Pluggable (QSFP) portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications. The QSFP-100G modules are our latest generation of 100G transceiver modules solution based on a QSFP form factor.Cisco QSFP-100G-FR-S
The Cisco QSFP-100G-FR-S Module supports link lengths of up to 2 km over a standard pair of G.652 Single-Mode Fiber (SMF) with duplex LC connectors. The 100 Gigabit Ethernet signal is carried over a single wavelength using onboard PAM4 modulation and FEC. QSFP-100G-FR-S can also be used in applications meant for IEEE 100GBASE-DR, such as interoperability with IEEE 400GBASE-DR4 via fiber break-out cables.
Specifications
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx power (min) | -3.1 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Rx power (min) | -7.1 dBmW |
| Rx power (max) | 4 dBmW |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Product colour | Green |
| Hot-swap | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Tx power (min) | -3.1 dBmW |
| Tx power (max) | 4 dBmW |
| Rx power (min) | -7.1 dBmW |
| Rx power (max) | 4 dBmW |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | FR |
| Fiber ethernet cabling technology | 400GBASE |
| Features | |
| Product colour | Green |
| Hot-swap | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 4.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


