Cisco | SKU:
CAB-USBC-AC-9M=
37% off
Cisco USB-C Optical Cable, 9 meters (spare)
€558.03
€892.48
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Cisco USB-C Optical Cable, 9 meters (spare) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
USB-C Optical Cable, 9 meters (spare)
Description
The Cisco USB-C Optical Cable 9m is an active USB type-C cable using optical fiber that can transmit USB 2.0, USB 3.1 Gen 1, and 2-lane DP 1.4 data with excellent signal quality at high speed, best suited for use with the Webex Board and Webex Room Series. This slim, light, and highly resistant cable provides reliable connection in your mid-to-large meeting rooms. With 9m length, the cable enables you to reach to the far end of medium-to-large meeting spaces while providing single-cable touch-redirect connection, transforming your laptop into a board-size tablet or an immersive room system. Leverage the meetings software of choice while taking advantage of the camera, microphones, and speakers of your video device, extending your display, and charging your laptop while connected.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 9 m |
| Product colour | Grey |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Cable length | 9 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Other features | |
| Product colour | Grey |
| Cable type | Round cable |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

