connektgear 0.5m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Pink
connektgear 0.5m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Pink is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Category 6 certified & verified
- Speed: 1Gbps
- Frequency: 250mhz
- Unshielded Twisted Pair (UTP): 8 core/4 pairs of twisted wire
- Stranded: 7 strands within each core
- Snagless boots
- Injection flush moulded
- Flexible strain relief
- Low smoke zero halogen (LSZH)
- Lifetime warranty
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 24
- Cable length: 0.5m
- Colour: Pink
Description
Our CAT6 cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6 cables can support data transfer speeds of up to 1Gbps, making them ideal for everyday networking.They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 27 g |
| Technical details | |
| Product colour | Pink |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bag |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


