connektgear | SKU:
27-0035
connektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to C7 (Figure 8) Socket
€8.14
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to C7 (Figure 8) Socket is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
10m UK Mains Power Cable - UK Plug to C7 (Figure 8) Socket
Key Features
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C7 IEC Figure 8 Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 10m
- Colour: Black
Description
Our UK mains to C7 Socket is widely used for low-power electronic devices that don't require an earth connection. This means it can be used for devices such as DVD players, game consoles, chargers, printers and radios. Featuring a standard UK plug at one end and a C7 socket at the other, it is designed to plug into devices featuring a C8 connector.Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Core size | 0.75 mm² |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Suitable for use in country/location | United Kingdom |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 850 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



