connektgear 15m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM4 50/125 Micron LC to LC Purple 3-5 working days non cancellable non returnable
connektgear 15m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM4 50/125 Micron LC to LC Purple 3-5 working days non cancellable non returnable is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Conforms to ITU-T G.651.1, TIA/EIA 492AAAB, IEC60793-2-10
- Data transfer speed of up to 10 Gigabit per second (Gbps)
- Type: OM4, Duplex, Multi-Mode cable
- 50/125 Micron
- Fibre optic cables are less susceptible to EMI (electro-magnetic interference)
- LSZH (LS0H): Low smoke zero halogen
- Flexible strain relief moulded collar
Description
Why do you need it?You require fast data transfer speeds and a high bandwidth over a light and non-bulky cable. For connections to the internet, cable TV, telephone, computer networking etc. This Connekt Gear cable will provide you with solid connections, and the reliability of a quality product.
What does it do?
Provides long distance, very high performance data networking and telecommunications by transmitting data via pulses of light along glass fibres inside an insulated casing.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Purple |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package type | Bag |
| Country of origin | United Kingdom |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Cable length | 15 m |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 23.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 23.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |
| Country of origin | United Kingdom |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

