connektgear | SKU:
26-4010
14% off
connektgear 1m USB 4 240W Connector Cable Type C Male to Type C Male 40Gbps
€17.05
€19.93
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear 1m USB 4 240W Connector Cable Type C Male to Type C Male 40Gbps is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
1m USB 4 240W Connector Cable Type C Male to Type C Male 40Gbps
Key Features
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: Type C Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
Description
Our USB 4 Type C connector cable is engineered for maximum speed, power, and reliability. Delivering 40Gbps data transfer, this cable supports high resolution displays, rapid file transfers, docking stations, and other advanced USB 4 or thunderbolt compatible devices. With support for 240W power delivery (48V/5A), it provides exceptional charging capability ideal for laptops, tablets, mobile devices, and professional workstations.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB4 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Input voltage | 20 V |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Biodegradable package | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB4 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 150 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544429090 |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 150 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Quantity per box | 150 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8544429090 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


