connektgear 2m 3.5mm Stereo to 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
connektgear 2m 3.5mm Stereo to 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 2 x RCA/PHONO Male
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Description
Our 3.5mm jack to RCA (Phono) cable is designed to link phones, laptops, MP3 players, or any device with a standard 3.5mm headphone jack to audio systems, amplifiers, or speakers with RCA (phono) inputs. This will provide clear, distortion - free audio and long lasting reliability.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, Red, White |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Package type | Box |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Box |
| Weight | 70 g |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



