connektgear | SKU:
27-0338
connektgear 2m UK Mains Hot Rated Power Cable - UK Plug to C15 Socket
€5.97
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear 2m UK Mains Hot Rated Power Cable - UK Plug to C15 Socket is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
2m UK Mains Hot Rated Power Cable - UK Plug to C15 Socket
Key Features
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C15 IEC Female
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Description
Our UK mains to C15 power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers directly to a UK mains socket. The C15 connector is similar to a standard C13 but features a high-temperature rating, making it suitable for devices that generate additional heat during operation. Featuring a UK plug at one end and a C15 at the other, used to plug into a C16 connector.Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



