connektgear | SKU:
23-4030
Sold out
connektgear 3m 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
€1.16
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear 3m 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
3m 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
Key Features
- Connector 1: 2 x RCA/PHONO Male
- Connector 2: 2 x RCA/PHONO Male
- Gold plated connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Description
Our RCA to RCA (phono) cable allows you to connect anything featuring two RCA sockets, such as your TV to a surround sound system. This cable ensures your music and movies sound exactly as they should - rich, dynamic, and distortion-free. Ideal for both home setups and professional use, guaranteeing long-lasting reliability.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Red, White |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 90 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


