connektgear 3m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM4 50/125 Micron LC to ST Purple
connektgear 3m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM4 50/125 Micron LC to ST Purple is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Conforms to ITU-T G.651.1 TIA/EIA 492AAAB IEC60793-2-10
- Data transfer speed of up to 10 Gigabit per second (Gbps)
- Type: OM4 Duplex Multi-Mode cable
- 50/125 Micron
- Fibre optic cables are less susceptible to EMI (electro-magnetic interference)
- LSZH (LS0H): Low smoke zero halogen
- Flexible strain relief moulded collar
Description
-Specifications
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Purple |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package type | Bag |
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 cm |
| Weight | 20 g |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


