connektgear 3m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Red
connektgear 3m RJ45 CAT6a SSTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 26AWG - Red is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Category 6a certified & verified
- Speed: 10Gbps
- Frequency: 500mhz
- Stranded: 7 strands within each core
- SSTP: Screened Shielded Twisted Pair
- LSZH: Low smoke zero halogen
- Snagless boots
- Injection flush moulded
- Flexible strain relief
- Lifetime warranty
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 26
- Cable length: 3m
- Colour: Red
Description
Our CAT6a cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6a cables can support data transfer speeds of up to 10Gbps and have metallic shielding which protects against EMI, making them ideal for everyday networking or professional setups.They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 123 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Red |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Compliance certificates | RoHS |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


