connektgear | SKU:
23-2050
connektgear 5m 3.5mm Stereo Jack Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
€1.67
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear 5m 3.5mm Stereo Jack Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
5m 3.5mm Stereo Jack Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
Key Features
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 3.5mm Male
- Gold plated connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
Description
Our 3.5mm male to male AUX cables are designed for versatility and seamless connectivity across a variety of audio setups. Some of its most common applications include : Connecting your phone to your car stereo, Linking a speaker to your phone or tablet or joining up your computer to a sound system. Therefore, this cable is perfect whether you're on the road, at home or at work.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 130 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.