connektgear | SKU:
26-1659
Sold out
connektgear DVI-D 24+1 to VGA Active Adapter - Male to Female (DVI Source)
€9.66
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear DVI-D 24+1 to VGA Active Adapter - Male to Female (DVI Source) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
DVI-D 24+1 to VGA Active Adapter - Male to Female (DVI Source)
Key Features
- Connector 1: DVI-D Male (24+1)_x000D_
- Connector 2: VGA Female (HD15F)_x000D_
- Gold plated connectors_x000D_
- Cable length: 150mm_x000D_
- Colour: Black
Description
This adapter plugs into your DVI source creating a VGA socket allowing you to connect your VGA display via a VGA male to male cable without compromising the quality of your visual and audio experience.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

