connektgear HP503 Basic Stereo PC Headset with In-Line Mic and Volume Control - Black
connektgear HP503 Basic Stereo PC Headset with In-Line Mic and Volume Control - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Compatibility: PC
- Cable length: 1.8m
- Headset: 1 x 3.5mm Jack plug (Green Connector)
- Mic: 1 x 3.5mm Jack plug (Pink Connector)
- Microphone style: In-line
- Frequency range: 20Hz - 20,000Hz
- Impedance: 32Ohm
- Sensitivity: 105dB S.P.L at 1KHz
- Driver unit: 27mm
- Ear cup material: Foam
- Headband material: Plastic
- Colour: Black
Description
Our basic stereo PC headset is perfect for video calls at work or with friends and family. The in-line microphone and volume control make it easy to use, and the noise-reducing microphone ensures clear speech. The lightweight design and foam ear cups provide comfort for extended use.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Certification | REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Adjustable headband | Yes |
| Refurbished | No |
| Technical details | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Driver type | Dynamic |
| Plug and Play | Yes |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 0.03 W |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Driver type | Dynamic |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Certification | REACH |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Driver unit | 2.7 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Microphone frequency | 30 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -58 dB |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone mute | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package width | 153 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 233 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | No |
| Packaging content | |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | No |
| AC adapter included | No |
| Cleaning tool | No |
| Windscreen included | No |
| Power bank included | No |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Receiver included | No |
| 2.5 mm connector | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Backlight | No |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | No |
| Package type | Box |
| Maximum input power | 0.03 W |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



