connektgear | SKU:
24-1505
connektgear MC505 Desktop PC Microphone - Black
€2.91
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear MC505 Desktop PC Microphone - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
MC505 Desktop PC Microphone - Black
Key Features
- Compatibility: PC
- Cable length: 1.2m
- Connectivity: 3.5mm jack
- Frequency Response: 30Hz to 16,000Hz
- Impedance: 600 Ohm
- Mic. Sensitivity: 58dB
- Unit: 6 x 5mm Dia.Electret condenser
- Colour: Black
Description
Our 3.5mm connector microphone is perfect for work conferences, voice recognition applications, and a range of communicative media purposes. Its gooseneck design means you can adjust it to the position you require, therefore can be heard clearly.Specifications
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone sensitivity | 58 dB |
| Microphone frequency | 30 - 16000 Hz |
| Microphone input impedance | 600 Ω |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Type | Laptop microphone |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector(s) | 3.5mm |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Weight & dimensions | |
| Microphone dimensions (D x H) | 7 x 9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Desktop stand | Yes |
| Batteries included | No |
| Carrying case | No |
| Power supply included | No |
| Windscreen included | No |
| Pop-filter included | No |
| Microphone shock mount included | No |
| Fixing screw(s) included | No |
| Quick start guide | No |
| Charging stand | No |
| Adhesive tape included | No |
| AC adapter included | No |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Connector(s) | 3.5mm |
| Supplier features | |
| Number of pieces | 3 pc(s) |
| Assembly required | Yes |
| Adjustable volume | No |
| Wi-Fi | No |
| (cdm) Wireless | No |
| (cdm) Standby | No |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


