connektgear | SKU:
24-0542
27% off
connektgear MO542 USB Mid-Size 3 Button Optical Mouse - Black
€5.27
€7.20
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear MO542 USB Mid-Size 3 Button Optical Mouse - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
MO542 USB Mid-Size 3 Button Optical Mouse - Black
Key Features
- Interface: USB 2 Type A
- Cable length: 1.35m
- Buttons: 3
- Resolution: 1000dpi
- MTBF: Button life 5 million cycles
- Dimensions: 95 x 57 x 35mm
- System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)
Description
Our USB 2 Type A, 3 button mid-size mouse is designed for comfortable use by both left and right handed users. Its high-resolution sensor provides precise cursor control, while the grooved scroll wheel ensures a secure grip. The durable construction is built to withstand everyday use.Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | No |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Certification | REACH |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | No |
| Laser colour | Red |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Certification | REACH |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.35 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Laser colour | Red |
| Product colour | Black, White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | Black, White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Retractable cable | No |
| Rechargeable | No |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Customizable weight | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Cable length | 1.35 m |
| Retractable cable | No |
| Rechargeable | No |
| Customizable weight | No |
| Power | |
| Rechargeable | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 95 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 57 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 160 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 80 g |
| Warranty period | 2 year(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



