connektgear | SKU:
24-1019
connektgear Portable USB 1080P Webcam
€25.57
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
connektgear Portable USB 1080P Webcam is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Portable USB 1080P Webcam
Key Features
- USB 2 Type A Connector
- Compatible with Windows 7/8/10/or above , Mac 8.6 or Above, Android, Linux
- High resolution CMOS Colour sensor
- Dynamic Range >72dB
- Noise signal ratio: >48dB (30F/s 220LUX)
- Transmission rate: 1920 x 1080 30FPS
- Power supply 5V (USB 2)
- Cable Length 1.4m + 20cm
Description
Our webcam enables you to communicate with others using video and audio technology to enhance your online experience. Using full HD with 1920 x 1080 pixels, you can have face to face interactions with family, friends and colleagues, making conversations more personal and engaging. Webcams can become crucial for streaming live content on platforms like Twitch or YouTube.Specifications
| Video | |
|---|---|
| Resolution at capture speed | 320x240@30fps, 640x480@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Minimum illumination | 220 lx |
| Camera | |
| Interface | USB |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Colour depth | 24 bit |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 48 dB |
| Operating voltage | 5 V |
| Colour depth | 24 bit |
| Minimum illumination | 220 lx |
| Resolution at capture speed | 320x240@30fps, 640x480@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 8.6, Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB |
| USB powered | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.4 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 8.6, Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 48 dB |
| Cable length | 1.4 m |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| USB powered | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


