Corsair | SKU:
CH-9216065-UK
Corsair K55 CORE TKL RGB keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black
€44.99
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Corsair K55 CORE TKL RGB keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Gaming, Wired, Membrane switches, TKL, UK layout, RGB
TENKEYLESS RGB GAMING KEYBOARD
WINNING BEGINS HERE
A TKL-size membrane gaming keyboard, glowing with RGB. Embark on your quest for victory.
MAKE THE KEY PLAYS
Quiet and responsive membrane keys let you game, type, and chat effortlessly. With responsive 1,000Hz polling and 12-key rollover, you’ll get the benefits of quick, precise input detection.
300ml SPILL RESISTANCE
K55 CORE TKL withstands spills and water attacks, so you’ll always stay in the game.
Description
K55 CORE TKLTENKEYLESS RGB GAMING KEYBOARD
WINNING BEGINS HERE
A TKL-size membrane gaming keyboard, glowing with RGB. Embark on your quest for victory.
MAKE THE KEY PLAYS
Quiet and responsive membrane keys let you game, type, and chat effortlessly. With responsive 1,000Hz polling and 12-key rollover, you’ll get the benefits of quick, precise input detection.
300ml SPILL RESISTANCE
K55 CORE TKL withstands spills and water attacks, so you’ll always stay in the game.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Rollover | 12-key rollover |
| Spill-resistant up to | 300 ml |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory | Yes |
| Keyboard number of keys | 88 |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Keyboard style | Curved |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | RGB |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | RGB |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in memory | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Multimedia keys | Yes |
| Features | |
| USB connector type | USB Type-A |
| Win lock | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 843 g |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







