Corsair | SKU:
CMK32GX5M2B5600C40
Sold out
Corsair Vengeance memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5
€375.85
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Corsair Vengeance memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
32 GB ( 2 x 16 GB ), DDR5, 5600 MHz, XMP 3.0, CL40
Push the limits of your system like never-before with DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance.
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
COMPACT FORM-FACTOR
Low clearance ensures wide compatibility with nearly any DDR5 build.
HIGH-PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensures consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE styling to fit the look of modern systems.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® DDR5 motherboards.
Description
WELCOME TO CUTTING EDGE PERFORMANCEPush the limits of your system like never-before with DDR5 memory, unlocking even faster frequencies, greater capacities, and better performance.
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
COMPACT FORM-FACTOR
Low clearance ensures wide compatibility with nearly any DDR5 build.
HIGH-PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensures consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE styling to fit the look of modern systems.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® DDR5 motherboards.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.25 V |
| Design | |
| Compatible products | Intel 600 Series |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| SPD speed | 4800 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| SPD voltage | 1.1 V |
| SPD latency | 40 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.25 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Compatible products | Intel 600 Series |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| SPD speed | 4800 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Backlight | No |
| SPD voltage | 1.1 V |
| SPD latency | 40 |
| Product colour | Black |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.25 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Country of origin | Taiwan |
| Cooling type | Heatsink |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




