Corsair | SKU:
CMK64GX5M2B6400C32
Sold out
Corsair Vengeance memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5
€996.11
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Corsair Vengeance memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
VENGEANCE 64GB (2x32GB) DDR5 DRAM 6400MHz C32 Memory Kit — Black
DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® DDR5 motherboards.
Description
CORSAIR VENGEANCE DDR5, optimized for Intel® motherboards, delivers higher frequencies and greater capacities of DDR5 technology in a high-quality, compact module that suits your system.DO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® DDR5 motherboards.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.4 V |
| Design | |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 32 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 32 |
| Memory voltage | 1.4 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| Cooling type | Heatsink |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







