Corsair Vengeance RGB CMH32GX5M2B6000C38 memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6000 MHz
Corsair Vengeance RGB CMH32GX5M2B6000C38 memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 6000 MHz is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
EASIER THAN EVERDO IT ALL, AND DO IT FASTER
In the multi-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 DRAM ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your gaming PC can power through complex tasks faster than ever before.
DYNAMIC TEN-ZONE RGB LIGHTING
Illuminate your system with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar.
Select from dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization in iCUE.
TAKE CONTROL
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation plus iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
OVERCLOCK IT YOUR WAY
CUSTOM INTEL® XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
Easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest generation of DDR5 compatible INTEL® Motherboards.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Design | |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| SPD profile | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







