Corsair | SKU:
CMH32GX5M2B5200C40
Sold out
Corsair Vengeance RGB memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 5200 MHz
€386.13
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Corsair Vengeance RGB memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 5200 MHz is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
32GB (2 x 16GB), DDR5, 5200 MHz, 288-pin, DIMM
In the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
COMPACT FORM-FACTOR
Low clearance ensures wide compatibility with nearly any DDR5 build.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensures consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE styling to fit the look of modern systems.
HIGH-PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
Reasons To Buy
MAXIMUM BANDWIDTH, TIGHT RESPONSE TIMES
Optimized for maximum bandwidth and tight response times on the latest Intel® DDR5 compatible motherboardsSOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE dual-tone styling to fit the look of modern systems.HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensure consistent high-frequency performance with aggressive timing optionsDescription
DO IT ALL, AND DO IT FASTERIn the many-core era, the unprecedented processing speed of DDR5 ensures your high-end CPU gets data quickly with ease. Whether you are gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking, your PC can power through complex tasks faster than ever before.
ONBOARD VOLTAGE REGULATION
You have the power and the control. Built-in voltage regulation with iCUE software control makes for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever.
CUSTOM INTEL XMP 3.0 PROFILES
Ditch the tedious process of manually adjusting your performance settings each time when you save your own XMP profiles through iCUE.
COMPACT FORM-FACTOR
Low clearance ensures wide compatibility with nearly any DDR5 build.
HAND-SORTED, TIGHTLY-SCREENED MEMORY CHIPS
Ensures consistent high-frequency performance with aggressive timing options.
SOLID ALUMINUM HEATSPREADER
Conducts heat away from your memory quickly, with refined VENGEANCE styling to fit the look of modern systems.
HIGH-PERFORMANCE PCB
Guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.25 V |
| Design | |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Cooling type | Heatsink |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.25 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Product colour | Black |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 40 |
| Memory voltage | 1.25 V |
| Memory channels | Dual-channel |
| Country of origin | Taiwan |
| Cooling type | Heatsink |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

