CyberPower | SKU:
PDU81405
CyberPower PDU81405 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black
€998.60
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
CyberPower PDU81405 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
21xC13, 3xC19, 220-240V, 50/60Hz, 16A, 1665x56x48mm, 7kg, Black
CyberPower PDU81404 is a network-grade power distribution unit ideal for data center and enterprise applications, providing real-time local/remote monitoring and on/off control of individual outlet for remote reboots, scheduled on/off and more. The Daisy Chain function also allows the PDUs connected together to be monitored and controlled under one IP address. The digital LCD display is color configurable and rotatable, allowing users to easily maintain and monitor the PDU. Users can change LCD’s colors to easily categorize devices. The product is built-in with hot-swappable Ethernet module, which can work with PowerPanel Power Management Software and power management web interface for real-time remote monitoring and configuration. Event logging via a web browser or network connection allows users to review a history of power conditions. When specified power events occur, automatic event notifications will be sent via email, SMS text, or SNMP trap to designated users so that they can take immediate actions. The USB port supports easy firmware upgrade. Moreover, the featured RJ45 port enables the connection of the optional environmental sensor (ENVIROSENSOR), which can provide real-time temperature and humidity monitoring in an IT center.
Description
PDU81404CyberPower PDU81404 is a network-grade power distribution unit ideal for data center and enterprise applications, providing real-time local/remote monitoring and on/off control of individual outlet for remote reboots, scheduled on/off and more. The Daisy Chain function also allows the PDUs connected together to be monitored and controlled under one IP address. The digital LCD display is color configurable and rotatable, allowing users to easily maintain and monitor the PDU. Users can change LCD’s colors to easily categorize devices. The product is built-in with hot-swappable Ethernet module, which can work with PowerPanel Power Management Software and power management web interface for real-time remote monitoring and configuration. Event logging via a web browser or network connection allows users to review a history of power conditions. When specified power events occur, automatic event notifications will be sent via email, SMS text, or SNMP trap to designated users so that they can take immediate actions. The USB port supports easy firmware upgrade. Moreover, the featured RJ45 port enables the connection of the optional environmental sensor (ENVIROSENSOR), which can provide real-time temperature and humidity monitoring in an IT center.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Metered, Monitored, Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EN 55032 Class A |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, EN 55032 Class A |
| Daisy chain | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | IPv4/v6, SNMPv1/v3, HTTP/HTTPs, TCP/IP, UDP, DHCP, NTP, DNS, SMTP, SSH, SSL, TLS, Telnet, FTP, and Syslog |
| Firmware upgradeable via | USB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.05 m |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | CE, EN 55032 Class A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 kg |
| Width | 1665 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 48 mm |
| Package width | 1895 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1895 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

