Dbramante1928 | SKU:
ADIPICGR6814
11% off
dbramante1928 Avenida ICON 27.9 cm (11") Flip case Grey
€38.61
€43.50
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
dbramante1928 Avenida ICON 27.9 cm (11") Flip case Grey is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Avenida ICON - iPad 11" A16/10.9" 10th - Forest Shadow
Description
Avenida ICON iPad Case combines premium protection, elegant design and everyday functionality. Crafted from dbramante1928’s innovative ICON material, it features a soft-touch finish, exceptional durability, and an innovative top layer that resists stains and scratches, including easy removal of pen ink. Crafted with GRS-certified recycled content and fully recyclable, it's perfect for those who want reliable protection, a luxurious feel and to make more responsible choices.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 11" A16/10.9" 10th |
| Protection features | Dirt resistant, Scratch resistant |
| Certification | GRS |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Grey |
| Product extended colour | Forest Shadow |
| Features | |
| Case type | Flip case |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 11" A16/10.9" 10th |
| Protection features | Dirt resistant, Scratch resistant |
| Certification | GRS |
| Product main colour | Grey |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Certification | GRS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 185 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 254 mm |
| Weight | 310 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






