Dbramante1928 | SKU:
ROSSICBL5759
14% off
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26 - Midnight
€29.77
€34.79
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26 - Midnight is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26 - Midnight
Description
Roskilde Magnet Kick ICON balances refined style with reliable protection and responsible materials. Made from dbramante1928’s innovative ICON material, it offers a soft-touch finish, exceptional durability, and a surface that resists scratches, stains, and pen marks. Featuring built-in MagSafe compatibility and 1.2m (4ft) drop protection, it secures your phone without sacrificing feel or design. The integrated magnet Kickstand not only supports seamless wireless charging but also doubles as a hands-free stand for both horizontal and vertical viewing. Crafted with GRS-certified recycled materials and fully recyclable, this case features a soft microfiber lining for added protection and a slim, minimalist profile, providing a premium in-hand experience.Specifications
| Design | |
|---|---|
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Midnight |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





