DELL | SKU:
KB525C-UK-EMEA
DELL Pro Wired Collaboration Keyboard - KB525C - UK (QWERTY)
€41.31
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DELL Pro Wired Collaboration Keyboard - KB525C - UK (QWERTY) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Pro Wired Collaboration Keyboard - KB525C - UK (QWERTY)
The collaboration keys light up white when you’re in a call. The microphone and video keys light up red when your video is off or microphone is muted for reassurance at a glance.
Reasons To Buy
Seamless Conferencing
Enjoy smoother calls on the world’s first wired collaboration keyboard for Zoom and Microsoft Teams. Designed with built-in collaboration keys, you can quickly turn your video or microphone on and off, screen share and open or close the chat window while on a conference call.The collaboration keys light up white when you’re in a call. The microphone and video keys light up red when your video is off or microphone is muted for reassurance at a glance.
Silent Keys
Limit distractions on this low-profile, full-size keyboard designed for a quiet and comfortable typing experience.Tuned to your specifications
Dell Peripheral Manager lets you customise your accessories to elevate your workflow. Program shortcuts to gain instant access to frequently used applications or functions and enhance your productivity.Description
A wired keyboard engineered for productivity and comfort featuring built-in collaboration keys.Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Plunger key switch |
| Number of hot keys | 15 |
| Angle adjustment (min) | 5° |
| Angle adjustment (max) | 9° |
| Security algorithms | AES |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 15 |
| Multimedia keys | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Red Hat Enterprise Linux 8.0, Ubuntu 18.04 LTS |
| Other operating systems supported | ChromeOS, DOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 460 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 122.1 x 433 x 26.1 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Adapters included | USB |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Adapters included | USB |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




