Dicota | SKU:
D32094-RPET
17% off
DICOTA D32094-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
€22.85
€27.39
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DICOTA D32094-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Top Traveller ONE 14-16", Black
A fastening strap also ensures that your device is held in place securely without slipping. The main compartment offers additional space for documents and personal items. Mobile accessories such as your smartphone, business cards, pens and so on are always within easy reach in the front zip pocket with built-in workstation. The length-adjustable and removable shoulder strap and handles make the bag very easy to carry. The ONE series emphasises the durability of the product with an extended five year guarantee - and they are all using recycled PET main material!
Key Features
- Lockable notebook compartment
- Slip-pocket with fastening strap to fixate notebook
- Generous space for documents and personal items
- Front pocket with workstation for mobile accessories
- Comfortable carrying handle and removable shoulder strap
Description
Your notebook will arrive at its destination safely with this ONE toploader model. Regardless whether you are on the go in a professional or private capacity, your electronic device is well protected in the padded pocket.A fastening strap also ensures that your device is held in place securely without slipping. The main compartment offers additional space for documents and personal items. Mobile accessories such as your smartphone, business cards, pens and so on are always within easy reach in the front zip pocket with built-in workstation. The length-adjustable and removable shoulder strap and handles make the bag very easy to carry. The ONE series emphasises the durability of the product with an extended five year guarantee - and they are all using recycled PET main material!
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 410 mm |
| Weight | 510 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 30 x 265 mm |
| Height | 290 mm |
| Depth | 55 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Accessory pocket, Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET), Recycled polyester |
| Gender | Unisex |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Accessory pocket, Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Gender | Unisex |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






