Dicota | SKU:
D32162-RPET
24% off
DICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
€100.85
€131.88
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
16'', Polyester, Black, 320 x 460 x 200 mm, 1.05 kg
Key Features
- DICOTA Cushion Technology (DCT) integrated for a perfect protection and fit of your notebook device
- Main compartment fits tablet, documents, and folders
- Mini pocket for quick-access items
- Side pocket for umbrella or bottle
- Breathable, ergonomic back padding
- Trolley belt for easy travel
- Metal D-ring with integrated T-Lock Slot to attach a notebook locks or hang accessories
- Lockable zippers with ring lock
- Loops for optional waist belt (D32157-RPET)
- Hidden tracker slot and RFID-safe pocket
- Exchangeable/customizable metal logo plate for branding
Description
The Backpack FIVE combines security, organization, and ergonomic comfort in a sleek and functional design. The protective notebook compartment features a V-shaped middle support, ensuring your device stays securely in place and optimally positioned. A front compartment with organized pockets keeps accessories and essentials neatly stored, while the ergonomic, breathable back cushion provides all-day comfort. Made from 32 recycled PET bottles, it's a sustainable choice that doesn't compromise on functionality or durability.Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 19 L |
| Width | 460 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 30 x 265 mm |
| Height | 320 mm |
| Depth | 200 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Lockable | Yes |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Warranty period | 30 year(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







