Dicota | SKU:
D32165-RPET
22% off
DICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
€65.12
€83.88
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
DICOTA D32165-RPET laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
12.9'', Polyester, Black, 445 x 350 x 100 mm, 1.02 kg
Key Features
- Lockable notebook compartment with HDF padding
- Wireframe for additional stability and protection
- Tablet slot fits devices up to 12.9"
- Trolley belt for smooth travel
- Lockable zippers with ring lock for theft protection
- Shoulder strap with metal D-ring
- Hidden tracker slot + RFID pocket
- Cushioned handle for comfort
- Exchangeable/customizable metal logo plate for personal branding
Description
The MULTI FIVE ensures optimal protection and organization for your devices and documents. The lockable notebook compartment with HDF foam provides maximum safety, while the integrated tablet pocket offers additional storage. A dedicated back compartment keeps documents neatly organized, and the front section features structured pockets for accessories. Made from 19.5 recycled PET bottles, it's a smart, eco-conscious choice.Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 445 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 40 x 265 mm |
| Height | 350 mm |
| Depth | 100 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Lockable | Yes |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Document pocket |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Warranty period | 30 year(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







