Doro | SKU:
6379
Doro Magna 4000 Analog telephone Caller ID Black
€65.36
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Doro Magna 4000 Analog telephone Caller ID Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Magna 4000 Amplified Corded Telephone, HAC, Big Display Font, Black
Description
Looking for an amplified corded phone that looks as it good as it sounds? With Doro Magna 4000 you can enjoy a large button phone that's not only among the loudest, but also features a sleek, modern design.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Number of ringer volume levels | 2 |
| Microphone sensitivity | 60 dB |
| Answering machine | No |
| Type | Analog telephone |
| Silent mode | Yes |
| Design | |
| Elderly phone | Yes |
| Product colour | Black |
| Big buttons | Yes |
| Mounting type | Desk/Wall |
| Technical details | |
| Elderly phone | Yes |
| Product colour | Black |
| Big buttons | Yes |
| Answering machine | No |
| Mounting type | Desk/Wall |
| Type | Analog telephone |
| Silent mode | Yes |
| Phone features | |
| Speakerphone | Yes |
| Phonebook capacity | 50 entries |
| Call management | |
| Speed dialling | Yes |
| Redialing | Yes |
| Redial list capacity | 5 |
| Call timer | Yes |
| Call log entries | 50 |
| Caller ID | Yes |
| Management features | |
| Volume control | Rotary |
| Navigation key | Yes |
| Clock with calendar | Yes |
| Memory | |
| Redial list capacity | 5 |
| Phonebook capacity | 50 entries |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Display size (HxV) | 82 x 32 mm |
| Touchscreen | No |
| Backlight display | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Audio | |
| Microphone sensitivity | 60 dB |
| Ports & interfaces | |
| Wireless connection | No |
| Packaging content | |
| Number of handsets included | 1 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


