DrayTek VigorSwitch P2542x Managed L2+ Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black
DrayTek VigorSwitch P2542x Managed L2+ Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
DrayTek VigorSwitch P2542x. Switch type: Managed, Switch layer: L2+. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48, Console port: RJ-45. Full duplex. MAC address table: 32000 entries, Switching capacity: 216 Gbit/s. Power connector: AC/DC. Power over Ethernet (PoE). Rack mounting, Form factor: 1USpecifications
| Management features | |
|---|---|
| Traffic classification | Yes |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | AC/DC |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 216 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 160 Mpps |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP Option 66, DHCP Option 67, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | LAN |
| Housing material | Metal |
| Rack mounting | Yes |
| Market segment | Business |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Operating system installed | DrayOS |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 400 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 1562 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 346 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.49 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Housing material | Metal |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Indication | |
| LED indicators | LAN |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




