Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexible black on yellow 19mm x 3,5m for Dymo Rhino 6-19mm/24mm
Dymo 18491/S0718090 Ribbon Nylon flexible black on yellow 19mm x 3,5m for Dymo Rhino 6-19mm/24mm is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Availablevariety of label widths and a broad color assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Description
DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.Compatible Printers: Dymo Rhino 4200, Dymo Rhinopro 5000, Dymo Rhino 5000, Dymo Rhino 5200, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo Rhino 6000, Dymo ILP 219
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -10 - 80 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 3.5 m |
| Material | Nylon |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.9 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






