Dymo 1868753 DirectLabel-etikettes Vinyl black on white 24mm x 7m for Dymo Rhino XTL-300/500
Dymo 1868753 DirectLabel-etikettes Vinyl black on white 24mm x 7m for Dymo Rhino XTL-300/500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Key Features
- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labelling application
- Tape Width: 24 mm / Tape Length: 7 m
- For use with Dymo XTL 300 & XTL 500
Description
DYMO Industrial labels help you get labeling jobs done fast and done right – the first time.The right label for virtually every situation and surface.
From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labeling application. Vinyl offers moisture, chemical and UV resistance, making it ideal for labeling both indoors and outdoors. Available in sizes from 12 mm to 54 mm (½” to 2”) and in a wide range of colors that fit with OSHA, ANSI and ISO color standards to enhance workplace communication and safety.
UL recognized as a component to UL 969.
Compatible Printers: Dymo Rhino XTL-500, Dymo Rhino XTL-300
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Compliance industry standards | ANSI/TIA 606-B |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| Certification | UL 969 |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 120 mm |
| Weight | 90 g |
| Width | 35 mm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 235.7 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







