Eaton | SKU:
CLOUD-PS
5% off
Eaton CLOUD-PS UPS accessory
€43.61
€45.90
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Eaton CLOUD-PS UPS accessory is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
UPS Cloud Card
Description
Eaton CLOUD-PS is a solution designed to enhance remote monitoring capabilities through Eaton’s Brightlayer cloud remote monitoring service. This application ensures your organization stays connected and operational, no matter where you are. With CLOUD-PS, you can manage and monitor your UPS systems from anywhere using a mobile app or web browser. Receive real-time status updates, automated maintenance alerts, and data analytics to predict and prevent issues before they occur. Experience the future of power protection with CLOUD-PS and ensure uninterrupted power supply and seamless remote monitoring for your business.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Network management card |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64 mm |
| Depth | 66.4 mm |
| Height | 20.4 mm |
| Weight | 20 g |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




