Elo Touch Solutions | SKU:
E673037
Elo Touch Solutions Elo Edge Connect RFID reader USB Black
€204.18
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Elo Touch Solutions Elo Edge Connect RFID reader USB Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
USB 2.0, 119.6 x 68.5 x 29.1 mm, 0.075 Kg, Black
Description
The Elo Edge Connnect™ RFID reader offers multi-interface support, dual frequency, mobile access and a flexible mount that allows users to fold the RFID behind the touchscreen.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | USB |
| Frequency | 2440 kHz |
| Product colour | Black |
| Operating frequency | 13.56 MHz |
| Power | |
| Battery type | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Width | 119.6 mm |
| Depth | 68.5 mm |
| Height | 29.1 mm |
| Weight | 75 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



