EPOS | SKU:
1000897
23% off
EPOS ADAPT 261
€117.85
€153.44
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS ADAPT 261 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Bluetooth stereo headset USB-C dongle
The boom arm gets you closer to the conversation and folds easily into the headband for a clean, modern look. Focus while listening to stereo sound music and improve your productivity at work with a headset built for all-day comfort.
Key Features
- Up to 27 hours battery life
- Reliable performance wherever and however you work
- Jump straight into Teams meetings
- Via dedicated Microsoft Teams button
- With noise-cancelling microphone to filter out ambient noise
- Enjoy EPOS Voice™ technology
- For a more natural listening experience
- Get a personalized fit
- With an adjustable, flexible headband
- Avoid acoustic shock on calls
- With EPOS ActiveGard® technology
- Smart noise limiter
- Enable noise limitation according to European and Australian standards via EPOS Connect
Description
On-ear, double-sided Bluetooth® headset with USB-C dongle, UC optimized, and Microsoft Teams certified. If work means calls via multiple devices, choose a wireless headset that fits with your dynamic working style in the hybrid workplace.The boom arm gets you closer to the conversation and folds easily into the headband for a clean, modern look. Focus while listening to stereo sound music and improve your productivity at work with a headset built for all-day comfort.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Multi-key, Mute, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 25 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery capacity | 205 mAh |
| Talk time | 27 h |
| Continuous audio playback time | 27 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 300 h |
| Battery capacity | 0.8 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120.7 g |
| Width | 165 mm |
| Height | 58 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 203 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Avaya, Cisco Webex, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook, Zoom |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 543 mm |
| Master (outer) case height | 407 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Volume control | Digital |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 27 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







