EPOS | SKU:
1000209
26% off
EPOS ADAPT 360
€166.51
€225.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS ADAPT 360 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
BT ANC Headset w//Dongle
Key Features
- Launch Microsoft Teams instantly
- Dedicated button for Microsoft Teams via BTD 800 USB-A dongle
- Clearer office and mobile calls
- From 2 advanced microphones that optimize voice pick up wherever you are
- Excellent noise dampening from large ear cups
- Convenient and extremely portable
- Due to a robust, foldable design
- Protect your headset
- With a convenient storage pouch
- Benefit from easy charging
- Via USB cable with USB-C connector
- Firmware updates when it suits you
- Via EPOS Manager and EPOS Connect software
Reasons To Buy
Launch Microsoft Teams instantly
Dedicated button for Microsoft Teams via BTD 800 USB dongleClearer office and mobile calls
From 2 advanced microphones that optimize voice pick up wherever you areReduce distracting noise
Excellent noise dampening from large ear cupsConvenient and extremely portable
Due to a robust, foldable designProtect your headset
With a convenient storage pouchBenefit from easy charging
Via USB cable with USB-C connectorFirmware updates when it suits you
Via EPOS Manager and EPOS Connect softwareDescription
Stay focused with ANC that reduces background noise, helps you concentrate in busy open offices and boosts productivity on-the-go. Ensure clear business calls with a solution optimized for UC and switch easily between devices as you multitask. Enjoy over-the-ear design and ergonomic ear pads that add noise dampening and long-lasting comfort at work or on your commute. Discover professional quality and sleek design crafted from high quality materials and finished in stylish, matte black.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 40 - 10 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Foldable | Yes |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Mitel, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Driver type | Dynamic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Mitel, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.402 - 2.48 GHz |
| Wireless range | 25 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| aptX technology | Yes |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 18 - 22000 Hz |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 80 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Talk time | 39 h |
| Continuous audio playback time | 46 h |
| Standby time | 1499 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 40 - 10 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 226.8 g |
| Width | 85.1 mm |
| Height | 176 mm |
| Depth | 161 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package weight | 445.5 g |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (2.5mm), Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (2.5mm), Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel Lucent , Avaya, Mitel, Google Voice, Google Meet, Microsoft Teams, Swyx, Unify, Google Chromebook |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 407 mm |
| Master (outer) case length | 552 mm |
| Master (outer) case height | 163 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.06 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Charging time | 150 min |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Continuous audio playback time | 46 h |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP, SBC |
| aptX technology | Yes |
| Charging time | 150 min |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






