EPOS | SKU:
1000226
15% off
EPOS EXPAND 20
€87.47
€102.50
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS EXPAND 20 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Speakerphone for USB/3,5mm
Key Features
- Enjoy music wherever you are
- Sound-enhancement profile for music and multimedia
- Conference across devices
- Merges PC/softphone and mobile calls into one conference
- Clear microphone mute button, call and volume control and easy cable management
- Convenience and protection
- Easy to take with you on-the-go in a tailored carry pouch
- Better quality conferencing
- Replaces PC/mobile speakers and microphone with an exceptional audio experience
- Outstanding communication
- EPOS Voice™ and echo cancellation for natural communication
Reasons To Buy
Ensure clear and certified business calls
UC optimized and Skype for Business CertifiedBetter quality conferencing
Replaces PC/mobile speakers and microphone with an exceptional audio experienceOutstanding communication
EPOS Voice Clarity and echo cancellation for natural communicationEnjoy music wherever you are
Sound-enhancement profile for music and multimediaConference across devices
Merges PC/softphone and mobile calls into one conferenceIntuitive user interface
Clear microphone/mute button, call and volume control and easy cable managementConvenience and protection
Easy to take with you on-the-go in a tailored carry pouchHands-free operation
The freedom to call and work simultaneouslyAlways sufficient talk time
Visual LED battery status and voice prompts for low battery warningDescription
Enjoy instant teamwork anywhere with a plug-and-play speakerphone that delivers premium audio, flawless design and easy connectivity. Simply connect to your mobile, laptop or tablet and have your meeting where it suits you. Transform your home office, the back of your car or a hotel lobby into a meeting room with reliable conference call quality. There is simply no straining your voice with the EXPAND 20 – built on reliable audio technology that enables conversations as if in the same room.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Package weight | 311.8 g |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Auto | No |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | Alcatel Lucent , Cisco Jabber, Mitel, Citrix, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify, Amazon Chime |
| Auto | No |
| Compatible products | Mobile phone, PC / Soft phone, Tablet |
| Optimized for | UC, Skype for Business |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 150 - 15000 Hz |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| Power | |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Talk time | 20 h |
| Standby time | 30 h |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package weight | 311.8 g |
| Certificates | |
| Certification | Alcatel Lucent , Cisco Jabber, Mitel, Citrix, Swyx, Microsoft Skype for Business, Unify, Amazon Chime |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Weight | 210 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Storage pouch | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Compliance sheet | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 13 cm |
| Shipping (inner) case length | 14.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 5.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 322 g |
| Country of origin | China |
| Shipping (inner) case volume | 1040 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







