EPOS | SKU:
1000551
Sold out
15% off
EPOS IMPACT SC 60 USB ML
€36.67
€43.31
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS IMPACT SC 60 USB ML is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Double-sided HS, USB
Key Features
- Enjoy music and multimedia
- With automatic sound-enhancement profile
Reasons To Buy
Enjoy music and multimedia
With automatic sound-enhancement profileDescription
Wired, double-sided headset with USB connectivity to PC/softphone, UC optimized and Microsoft Teams Certified. Benefit from natural-sounding conversations, great quality audio and easy call-handling for your entire workforce. Users experience excellent comfort with an ultra-lightweight headset and ActiveGard® technology that protects your hearing from acoustic shock. Ideal deployment friendly headset for enterprises transitioning from traditional telephony systems to Unified Communications.Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Cable length | 2.1 m |
| Cable colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.1 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 60 - 16000 Hz |
| Headphone sensitivity | 113 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 66 g |
| Width | 151 mm |
| Height | 59 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package weight | 134 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 385 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.98 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 16 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 6 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 134 g |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







