EPOS | SKU:
1001023
35% off
EPOS IMPACT SDW 5065 - EU/UK/AUS, Double-Sided DECT Headset
€264.79
€406.00
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS IMPACT SDW 5065 - EU/UK/AUS, Double-Sided DECT Headset is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Double Sided DECT system USB Phone
Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5065 provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
Key Features
- Discover exceptional speech intelligibility
- With two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection technology
- Enjoy high-quality music and multimedia
- With stereo sound that takes DECT headsets to the next level
- Optimized for UC and Skype for Business Certified
- Stay flexible via a single base station
- For all IMPACT 5000, EPOS Bluetooth® and wired headsets or speakerphone
- Set up and manage your system with ease
- Using EPOS Manager for easy control of the DECT system
- Talk for longer
- Extended talk time of up to 14 hours narrowband
- Manage calls seamlessly
- With smart headset and base station controls and easy conferencing option
- Stay mobile around the office
- With fast charging – 50% battery charges in just 30 minutes
- Protect your hearing
- From acoustic shock with EPOS ActiveGard® technology
Reasons To Buy
Discover exceptional speech intelligibility
With two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection technologyEnjoy high-quality music and multimedia
With stereo sound that takes DECT headsets to the next levelEnsure clear calls with certified solutions
Optimized for UC and Skype for Business CertifiedStay flexible via a single base station
For all IMPACT 5000, EPOS Bluetooth® and wired headsets or speakerphoneSet up and manage your system with ease
Using EPOS Manager for easy control of the DECT systemTalk for longer
Extended talk time of up to 14 hours narrowbandManage calls seamlessly
With smart headset and base station controls and easy conferencing optionStay mobile around the office
With fast charging – 50% battery charges in just 30 minutesProtect your hearing
From acoustic shock with EPOS ActiveGard® technologyDescription
Double-sided, wireless DECT headset with dual connectivity for professionals using PC/softphone and desk phone. Super wideband audio, noise-cancelling system and stereo sound offer a superior audio solution.Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5065 provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| DECT connectable | Yes |
| Frequency band | 1.88 - 1.9 GHz |
| Wireless range (line of sight) | 180 m |
| Wireless range (typical building) | 55 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 11500 Hz |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 11000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1 h |
| Talk time | 14 h |
| Standby time | 44 h |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Base station | |
| Base station | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Width | 137 mm |
| Height | 170 mm |
| Packaging content | |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Phone, USB |
| Safety sheet | Yes |
| Base station | Yes |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Phone, USB |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Base station | Yes |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







