EPOS | SKU:
1000783
Sold out
EPOS PS 01
€2.79
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
EPOS PS 01 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
EPOS PS 01
Description
Universal microphone wind- and pop screen. Suitable for the IMPACT SC 600, IMPACT SC 200, CC and SH Series.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone windscreen |
| Brand compatibility | EPOS |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | IMPACT SC 600, IMPACT SC 200, CC, SH Series |
| Technical details | |
| Product type | Microphone windscreen |
| Package weight | 7 g |
| Brand compatibility | EPOS |
| Material | Foam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | IMPACT SC 600, IMPACT SC 200, CC, SH Series |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 20 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 80 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 130 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


