Epson | SKU:
7113424
Epson 7113424 printer label White Self-adhesive printer label
€52.61
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Epson 7113424 printer label White Self-adhesive printer label is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 210mm, 259 Labels
Description
Label Roll, Epson, Material: Synthetic, PP Matte Label Premium, Coating: No, Adhesive: Normal, Width: 105 mm, Height: 210 mm, Diameter: 130 mm, Core Diameter: 76 mm, labels per Roll: 259 Labels, Demarcation: Gap, Perforation: No, Colour: WhiteSpecifications
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4* ColorWorks C6000PE 4* ColorWorks C7500 ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 21 cm |
| Label height | 10.5 cm |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 259 pc(s) |
| Labels per pack | 1036 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 1036 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4* ColorWorks C6000PE 4* ColorWorks C7500 ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



