Epson | SKU:
C13S042536
Epson A3 Glossy Photo Paper 200gsm, 20 sheets
€36.35
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Epson A3 Glossy Photo Paper 200gsm, 20 sheets is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Epson A3 Glossy Photo Paper 200gsm, 20 sheets
A professional finish for everyday applications ideal for home and professional use.
Whether it's office printing, photo collages, marketing materials or everyday use, this high-quality paper adds clarity and sophistication to your prints. Allowing you to print fine lines and intricate patterns with accuracy and reliability. It helps to ensure that images, text and graphics appear crisp and sharp, making it an excellent choice for both personal and professional use.
Description
Great quality and durabilityA professional finish for everyday applications ideal for home and professional use.
Whether it's office printing, photo collages, marketing materials or everyday use, this high-quality paper adds clarity and sophistication to your prints. Allowing you to print fine lines and intricate patterns with accuracy and reliability. It helps to ensure that images, text and graphics appear crisp and sharp, making it an excellent choice for both personal and professional use.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Gloss |
| Sheets per pack | 20 sheets |
| Paper size | A3 |
| Compatible products | Stylus Photo 1200, Stylus Color 1160, Stylus Photo 1270, Epson Stylus Pro 7000, Epson Stylus Pro 10000, Epson Stylus Photo 1290, Stylus Photo 1290 Silver, Epson Stylus Pro 4000 - 17, Stylus Photo R1800, Stylus Photo R2400, Epson Stylus Pro 3800 - 17" A2, Stylus Photo 1410, Stylus Photo R1900, Epson Stylus Pro 4880 - 17" A2, Stylus Photo R2880, Stylus Office T1100, Stylus Photo R3000, WorkForce WF-7510, Stylus Photo R2000, Epson Artisan 1430, WorkForce WF-7520, WorkForce 7010, WorkForce WF-7620, WorkForce WF-7610, Expression Photo XP-950, SureColor P600, Expression Photo XP-960, SureColor P405, Epson SureColor T3160 - 24", Epson SureColor T5160 - 36", Expression Premium XP-900, Epson SureColor T3460 - 24", Epson SureColor T5460 - 36", Expression Premium ET-7750, WorkForce WF-7710, WorkForce WF-7720, WorkForce WF-7725, Expression Photo HD XP-15000, Expression Photo XP-970, SureColor T5460M - 36", Epson Stylus Pro 9000, Epson Stylus Pro 10600 DYE |
| Media weight | 200 g/m² |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 890 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Technical details | |
| Finish type | Gloss |
| Sheets per pack | 20 sheets |
| Paper size | A3 |
| Country of origin | Japan |
| Compatible products | Stylus Photo 1200, Stylus Color 1160, Stylus Photo 1270, Epson Stylus Pro 7000, Epson Stylus Pro 10000, Epson Stylus Photo 1290, Stylus Photo 1290 Silver, Epson Stylus Pro 4000 - 17, Stylus Photo R1800, Stylus Photo R2400, Epson Stylus Pro 3800 - 17" A2, Stylus Photo 1410, Stylus Photo R1900, Epson Stylus Pro 4880 - 17" A2, Stylus Photo R2880, Stylus Office T1100, Stylus Photo R3000, WorkForce WF-7510, Stylus Photo R2000, Epson Artisan 1430, WorkForce WF-7520, WorkForce 7010, WorkForce WF-7620, WorkForce WF-7610, Expression Photo XP-950, SureColor P600, Expression Photo XP-960, SureColor P405, Epson SureColor T3160 - 24", Epson SureColor T5160 - 36", Expression Premium XP-900, Epson SureColor T3460 - 24", Epson SureColor T5460 - 36", Expression Premium ET-7750, WorkForce WF-7710, WorkForce WF-7720, WorkForce WF-7725, Expression Photo HD XP-15000, Expression Photo XP-970, SureColor T5460M - 36", Epson Stylus Pro 9000, Epson Stylus Pro 10600 DYE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36 cm |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case length | 451 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 36 cm |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36 cm |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case length | 451 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 36 cm |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
| Compatible products | Stylus Photo 1200, Stylus Color 1160, Stylus Photo 1270, Epson Stylus Pro 7000, Epson Stylus Pro 10000, Epson Stylus Photo 1290, Stylus Photo 1290 Silver, Epson Stylus Pro 4000 - 17, Stylus Photo R1800, Stylus Photo R2400, Epson Stylus Pro 3800 - 17" A2, Stylus Photo 1410, Stylus Photo R1900, Epson Stylus Pro 4880 - 17" A2, Stylus Photo R2880, Stylus Office T1100, Stylus Photo R3000, WorkForce WF-7510, Stylus Photo R2000, Epson Artisan 1430, WorkForce WF-7520, WorkForce 7010, WorkForce WF-7620, WorkForce WF-7610, Expression Photo XP-950, SureColor P600, Expression Photo XP-960, SureColor P405, Epson SureColor T3160 - 24", Epson SureColor T5160 - 36", Expression Premium XP-900, Epson SureColor T3460 - 24", Epson SureColor T5460 - 36", Expression Premium ET-7750, WorkForce WF-7710, WorkForce WF-7720, WorkForce WF-7725, Expression Photo HD XP-15000, Expression Photo XP-970, SureColor T5460M - 36", Epson Stylus Pro 9000, Epson Stylus Pro 10600 DYE |
| Products per pallet | 56 pc(s) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







