Epson C12C890191 Ink waste box, 80K pages for Epson Stylus Pro 4400/4800/7400/7800/9600
Epson C12C890191 Ink waste box, 80K pages for Epson Stylus Pro 4400/4800/7400/7800/9600 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
Maintenance Tank for Epson Stylus Pro 4000, 4400, 4450, 4800, 4880, 7400, 7450, 7600, 7800, 7880, 9400, 9450, 9600, 9800, 9880 and 11880
Compatible Printers: Epson Stylus Pro 4000, Epson Stylus Pro 7400, Epson SureLab D 3000 DR, Epson SL-D 3000 SR, Epson Stylus Pro 4000 Series, Epson Stylus Pro 9400, Epson Stylus Pro 9600, Epson SL-D 3000 DR, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer UV, Epson Stylus Pro 4400, Epson Color Proofer 9600, Epson Stylus Pro 9400 Photo Black Edition, Epson SureLab D 3000 Series, Epson Stylus Pro 7800, Epson Stylus Pro 9800 Xrite Eye One, Epson Stylus Pro 7900, Epson Stylus Pro 11880 SP, Epson Stylus Pro 4450, Epson Stylus Pro 7800 Xrite Eye One, Epson Stylus Pro 4000 C 4, Epson Stylus Pro 4000 C 8 PS, Epson Stylus Pro 9800, Epson Stylus Pro 9880, Epson Color Proofer 7600, Epson Stylus Pro 4400 Photo Black Edition, Epson Stylus Pro 7900 SpectroProofer, Epson Stylus Pro 7880, Epson Stylus Pro 4800, Epson Stylus Pro 4000 C 8, Epson Stylus Pro 7600, Epson Stylus Pro 4880, Epson Stylus Pro 7400 Photo Black Edition, Epson Stylus Pro 11880 Plus, Epson SureLab D 3000 SR, Epson Stylus Pro 7900 Series, Epson Stylus Pro 11880, Epson Stylus Pro 9900 SpectroProofer
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Epson |
| Device compatibility | Inkjet printer |
| Compatibility | Stylus Pro 4880 Stylus Pro 7900 Stylus Pro 11880 Stylus Pro 4000 Stylus Pro 4800 Stylus Pro 7600 Stylus Pro 7800 |
| Type | Waste toner container |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | Japan |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 0.578 g |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Epson |
| Device compatibility | Inkjet printer |
| Compatibility | Stylus Pro 4880 Stylus Pro 7900 Stylus Pro 11880 Stylus Pro 4000 Stylus Pro 4800 Stylus Pro 7600 Stylus Pro 7800 |
| Type | Waste toner container |
| Product colour | Grey |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 184 cm |
| Master (outer) case width | 3850 mm |
| Master (outer) case length | 580 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 150 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 600 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 184 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 184 cm |
| Master (outer) case width | 3850 mm |
| Master (outer) case length | 580 mm |
| Master (outer) case height | 460 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 150 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 600 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 184 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


