Epson C13T35864010/35 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 16,1ml + 3x9,1ml Pack=4 for Epson WF-4720
Epson C13T35864010/35 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 16,1ml + 3x9,1ml Pack=4 for Epson WF-4720 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
35 Padlock DURABrite Ultra Multipack 4-colours InkGet cost-effective and professional documents with the 35 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes. Find it easily in store by looking for the padlock image on the packaging.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks with applicable WorkForce models, for up to 50 percent lower cost-per-page than competitive lasers{s1. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 2,600 black and 1,900 colour pages{s2.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-4730 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4735 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4725 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4720 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4720 Series, Epson WorkForce Pro WF-4740 DTWF
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T35864010 |
| Colour ink volume | 9.1 ml |
| Black ink volume | 16.1 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-4740DTWF - WorkForce Pro WF-4730DTWF - WorkForce Pro WF-4725DWF - WorkForce Pro WF-4720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632773 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 62 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 62 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632773 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




