Epson C13T35994010/35XL/35 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 41,2ml + 3 x 9,1ml Pack=4 for Epson WF-4720
Epson C13T35994010/35XL/35 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 41,2ml + 3 x 9,1ml Pack=4 for Epson WF-4720 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
Description
Epson DURABrite Ultra Ink – for laser-like, business documentsEpson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink{s1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-4740 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4725 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4730 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4735 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4720 Series, Epson WorkForce Pro WF-4720 DWF
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 27.3 ml |
| Black ink volume | 41.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Compatibility | WF-4720DWF, WF-4725DWF, WF-4730DTWF, WF-4740DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 255 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 255 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 150 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


