HP | SKU:
1PM64AA#AC3
HP USB-C Mini Dock
€116.57
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
HP USB-C Mini Dock is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
Products shipped within 2 working days from date of order.
Costs
0-24.99kg €14.50
25kg – 50kg €35.00
50kg and Up €60.00
No Customs Charges
No Customs Charges
Deliveries from Ireland & EU meaning no unwanted customs charges. No hidden charges.
USB-C Mini Dock
Be productive on the go with streamlined, pocket-sized port expansion that’s fashionable and functional. The HP USB-C™ Mini Dock has a modern, textured design and packs pass-through charging[1] and data, video, network, and device connectivity[2] into a compact, portable dock.
Reasons To Buy
Expand your workspace
Drive an external display with HDMI support up to 4K or VGA support up to 1080p. Connect to your Gigabit Ethernet through the RJ-45 port and your accessories through a USB-C™[2] or USB port.Enterprise-class network manageability
Support network manageability[3] of your device and the dock with PXE boot support, Wake-on LAN, MAC Address Pass-Through, and LAN/WLAN switching.[4]Charge your device while you work
Deliver pass-through charging[1] to your notebook PC or tablet when you connect its USB-C™ AC adapter to the dock’s USB-C™ port.Description
Stylish palm-sized power, ports, and portabilityBe productive on the go with streamlined, pocket-sized port expansion that’s fashionable and functional. The HP USB-C™ Mini Dock has a modern, textured design and packs pass-through charging[1] and data, video, network, and device connectivity[2] into a compact, portable dock.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP x2 1012 G2 Tablet; HP x2 612 G2 Tablet; HP ProBook 470 G5; HP ProBook 450 G5; HP ProBook 440 G5; HP ProBook 430 G5; HP Elitebook x360; HP ChromeBook 13 G1; HP EliteBook x360 1020 G2; HP EliteBook Folio G1; HP EliteBook 1040 G4 |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP x2 1012 G2 Tablet; HP x2 612 G2 Tablet; HP ProBook 470 G5; HP ProBook 450 G5; HP ProBook 440 G5; HP ProBook 430 G5; HP Elitebook x360; HP ChromeBook 13 G1; HP EliteBook x360 1020 G2; HP EliteBook Folio G1; HP EliteBook 1040 G4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 15 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132 g |
| Width | 145 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







